AMD vs INTEL

Discutăm tot ce ţine de procesoare.

AMD vs INTEL

Mesajde sexism » Joi, 21 Iun 2007 01:11 29

Salut fratilor.
Am o mica curiozitate..
Nu am facut prea mult research in domeniu decat pt niste drivere pt ambele tipuri de procesoare insa... de o vreme ma tot contrazic cu lumea privind 'bunatatea' acestor 2 tipuri de procesoare.
Eu am un mandru AMD ATHLON 2600 + = 1,92 Ghz . In fine, cei care detin Intel Celeron de exemplu, se contrazic cu mine ca Intel-urile is mai bune decat AMD-urile... cica AMD-URILE 'crapa' repede. Nu stiu...astept si eu niste puncte de vedere aici, sa stiu si io ce replica sa le dau la astia...
sexism

Re: AMD vs INTEL

Mesajde hellztar » Sâm, 27 Oct 2007 13:26 27

Eu sunt pentru AMD ...

mai poti cauta putin pe net..si o sa gasesti o gramada de grafice si teste intre cele doua ...amd si intel
din ce am vazut eu noile procesoare amd se cam ridica peste intel.

mi-au trecut prin mana f multe procesoare intel si amd, acum acasa am un amd x64 din noua generatie si sunt multumit de el, vara are maxim 45 grade si iarna 35 ...si nu am cine stie ce cooler,,,este cel primit in cutia procesorului.

este mitul acela ca procesoarele amd se incalzesc foarte tare ...etc...(este valabil pentru unele procesoare f vechi de la amd), dar sunt si procesoare de la intel (de ex. cele din familia Prescott) care se incalzesc nu gluma.

Si am mai observat ceva, unele procesoare se pot incalzi foarte tare din cauza placii de baza (nu stiu exact din ce motiv),,,de aceea va dau un sfat, cand cumparati pe componente, placa+procesor, nu plecati fara un test de la magazin (daca se poate).
hellztar
Baby

Mesajde Marius » Dum, 28 Oct 2007 12:54 18

In momentul de fata procesoarele amd sunt indicate ca si o solutie de buget datorita pretului scazut http://www.itdirect.ro/new_site/index.p ... ducts_list . Am avut un X2 la 4200+ pe 939 si era destul de bun, statea in idle cam la 39 grade. Ce nu mi-a placut la el era faptul ca nu se putea overclocka foarte tare.

In momentul de fata un Core 2 Duo E6750 de la intel sta in idle la 22 de grade si in toate benckmarkurile a iesit cu muuulllt in fata procesoarelor amd. In overcloking l-am dus de la 2660 pina la 3400 Mghz fara sa-i maresc voltaju; acest cpu are un potential de overclocking extraordinar. In majoritatea cazurilor procesoarele se incalzesc excesiv dataorita unei raciri neadecvate. In momentul actual procesoarele intel sunt net superioare in fata celr de la amd insa un dezavantaj ar fi pretul mai ridicat.
Marius
RO2NET Admin

Mesajde DARTH » Vin, 09 Noi 2007 17:07 31

Mie mi se pare ca intel-urile is mult mai bune fata de amd.
DARTH
Baby

Mesajde Marius » Sâm, 10 Noi 2007 01:35 02

In momentul actual da.
Marius
RO2NET Admin

Mesajde DARTH » Sâm, 10 Noi 2007 23:16 19

Vis a vis de Intel ... am vazut la Discovery American Chopper. Baietii au facut o motocicleta hi-tech pentru Intel.
DARTH
Baby

Mesajde boetz » Sâm, 25 Oct 2008 22:25 04

nu asi spune,La mine e AMD Athlon si nu as zice ca e asa de rau ;)
boetz
Baby

Înapoi la Procesoare